Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Michał Anioł


06.03.1475 (Caprese, Włochy) - 18.02.1564 (Rzym)

Genialny włoski rzeźbiarz, malarz, architekt i poeta. Michał Anioł urodził się niedaleko Florencji, ale działał również w Rzymie i Bolonii. Był synem urzędnika, pochodzącego ze szlachetnego rodu. Już od wczesnych lat zdradzał duży talent. Michał Anioł był niezwykłym geniuszem, który wywierał duży wpływ na sztukę europejską. Przede wszystkim rzeźbiarz, potem malarz i architekt. Michał Anioł był pracoholikiem, melanholikiem, człowiekiem wybuchowym i samotnikiem. Kłótliwy i zadziorny, trudny w relacjach z ludźmi. Twórczość Michała Anioła stanowi szczyt sztuki renesansu i zarazem jest zapowiedzią sztuki baroku.
Muzea, największe zbiory artysty: Kaplica Sykstyńska (Rzym), Galleria degli Uffizi (Florencja).

Twórczość Michała Anioła

Dla Michała Anioła ważna była forma ciała, zwłaszcza męskiego jako wyraz wrażliwości i piękna. Odważny, ekspresyjny akt męski, na obraz i podobieństwo Boga, będący głównym motywem obrazów i rzeźb Michała Anioła, miał w sobie ogromną siłę wyrazu, którą Kościół wykorzystywał do przekazywania treści duchowych. Postacie na obrazach wyglądają jak wyrzeźbione, tak doskonale modelował je światłem. Najważniejszym tematem jego dzieła jest potęga ludzkiego ducha, objawiająca się przez moc, piękno, proporcje ciała. Do najbardziej znanych rzeźb Michała Anioła zalicza się: Pieta, Dawid i Mojżesz. Michał Anioł miał zaledwie 25 lat, kiedy w rzymskiej Bazylice św. Piotra odsłonięto jego Pietę. Za mistrzostwem, z jakim Michał Anioł oddał formę ludzkiego ciała, kryją się wielogodzinne studia anatomii. Jako młody człowiek Michał Anioł zaprzyjaźnił się z księdzem, który zezwolił mu na oglądanie ciał złożonych w Kościele przed pogrzebem. Figura Chrystusa z Piety to efekt wielu godzin spędzonych na studiowaniu martwych ciał. Dzieło to przyniosło mu sławę jednego z największych mistrzów renesansu. Poza tym Michał Anioł specjalizował się również w tworzeniu fresków. Najpopularniejsze z nich to te, przedstawiające sceny bibilijne na sklepieniu i ścianie ołtarzowej kaplicy Sykstyńskiej, m.in. Sąd Ostateczny. Michał Anioł wykonał również projekt architektoniczny Bazyliki św. Piotra, oraz placu na Kapitolu w Rzymie
Znane dzieła: Dawid(1504), Pieta(1500), Sybilla delficka(1512), Sąd Ostateczny(1541), Stworzenie Adama(1510), freski w Kaplicy Sykstyńskiej(1508-1512), Złożenie do grobu(1501), Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem(1505)

Michał Anioł, styl

Obok szarości i błękitu, Michał Anioł używał ostrych czerwieni, oranżów i zółci. Malował w technice olejnej "mokre na mokrym". Uwagę zwraca sposób kładzenia tempery, przypominający opracowanie rzeźbiarskie, znakomity rysunek, odddający zarys, kontur i bryłę, pełne ekspresji ręce, skręcone i dynamiczne pozy ciała, twarze wyrażające całe spektrum ludzkich namiętności. Michał Anioł był twórczy i nowatorski- nigdy nie powtarzał tej samej pozy. Czasami wykorzystywał zapożyczenia ze słynnych rzeźb greckich i rzymskich.

autoportret Michała Anioła Dawid(1504), Michał Anioł Pieta(1500), Michał Anioł Sybilla delficka(1512), Michał Anioł Sąd Ostateczny(1541), Michał Anioł Stworzenie Adama(1510), Michał Anioł

"Geniusz to wieczna cierpliwość"
Michał Anioł

Malarze renesansowi

Najlepszi artyści epoki renesansu

gry online za darmo